Cyklistika

Lyžování

Sport

+420 608 821 811

Otevírací dobaPo - Pá 8:30 - 18:30
So Zavřeno

info@barnexsport.cz

Jak vybrat lyže

Při výběru těch správných lyží je potřeba dbát na několik aspektů – styl a terén jízdy ale také zkušenosti, výšku a hmotnost lyžaře.

Styl a terén jízdy:

  • lyže na jízdu mimo sjezdovky

Freeride a Freestyle plácat se mezi davy lidí na sjezdovce tě nebaví a máš rád adrenalin? Freeride a freestyle lyže jsou přesně pro tebe!

  • Freeridovky se svojí šířkou a délkou dodávají lyžaři velkou stabilitu a tedy schopnost zkrotit nepříznivý terén.
    Se svojí robustní konstrukcí a malou točivostí však vůbec nejsou vhodné na sjezdovku.
  • Freestylovky určené do snowparku jsou velice pevné a odolné. Mají posunuté vázání, tudíž i težiště, pro lepší manipulaci ve vzduchu.

Skialp Skialp je kombinací běhu na lyžích a sjezdového lyžování – výšlap a potom zasloužený sjezd. Pokud raději stoupáš, zvolíš lehčí skialpy. Pokud jsi spíše lyžař, budeš vybírat podle ostatních vlastností. Pokud si rád/a vyšlápneš stopu sám/a, budeš na to potřebovat širší skialpy.

  • lyže na sjezdovku
    • Na vlastnosti lyže má velký vliv radius – to, jak moc je lyže točivá.

RADIUS = poloměr nejmenší teoretické kružnice, kterou lze lyží opsat čistou jízdou po hraně pod 45° a za ideálních podmínek. Radius je výrobci počítán podle vykrojení lyže, parametr je ale hlavně orientační. V praxi je oblouk spíš částí elipsy a je o trochu větší. Udávaný radius se zvětšuje s délkou lyží.

Univerzálky / allmountain jsou rekreační až sportovní lyže pro širokou veřejnost se střední délkou oblouku (u dospělých lyží radius 13-16m), vhodné jak na upravenou sjezdovku, tak čerstvou nadílku v terénu.
Nejsou příliš tvrdé, to usnadňuje nástup do oblouku a celkovou ovladatelnost. Avšak s terénem ani vysokými rychlostmi to nepřehánějte. Do této kategorie patří většina dětských lyží.

Obřačky jsou sportovní až závodní lyže s radiem větším než 15m, tedy na středně dlouhý až dlouhý oblouk.
Jejich síla je ve vysokých rychlostech a delším oblouku a při jízdě přímo mají dobrou stabilitu. Jsou ale hůře ovladatelné a využijete je
 spíše na větších sjezdovkách.

Slalomky jsou sportovní až závodní lyže s radiem mezi 11ti a 13ti metry, tedy na velmi krátké obloučky. Jsou vhodné pro agresivní jezdce, kteří chcou na svahu nasázet co nejvíce oblouků. K dosažení malého radia jsou velice úzké pod botou, následkem toho jsou méně stabilní při vysokých rychlostech a na neupraveném terénu. Jejich ovládání je, obzvlášť při jízdě po hraně, velice citlivé. To může být při jízdě přímo nebo u nezkušeného lyžaře kontraproduktivní.

Zkušenosti lyžaře:

Rekreační lyže poskytují stabilitu a snadnou ovladatelnost, jsou určené začínajícím až středně pokročilým lyžařům, kteří nevyžadují vysokou rychlost.

Sportovní lyže jsou vhodné pro sportovnější lyžaře s vypilovaným stylem jízdy.

Závodní lyže uspokojí ty nejnáročnější lyžaře, kteří jezdí převážně po hranách a dosahují maximálních rychlostí. Vyžadují ale dokonalou kontrolu a neodpustí žádnou chybu.

Výška lyžaře/délka lyží – podle výšky lyžaře se určuje délka lyží, pro středně pokročilé sjezdaře přibližně mezi bradou a nosem. Je to ale pouze orientační, záleží na zkušenostech lyžaře a terénu využití. Obecně platí, že čím je lyže kraší, tím se lépe ovládá ale zato je méně stabilní ve vyšších rychlostech. Pokud jsou lyže moc krátké, snadno se lyžař dostane do smyku – budou přetáčivé. Pokud jsou lyže moc dlouhé, bude těžké začít oblouk a lyžařovi budou akorát překážet. Doporučená délka se také zvětšuje se stoupajícím radiem.

Hmotnost lyžaře/tvrdost lyží – od hmotnosti lyžaře se odvíjí tvrdost lyže. Pokud je lyže moc tvrdá, udávaný radius bude větší a nájezd do oblouku obtížnější, protože se lyže v oblouku neprohne. Pokud je lyže moc měkká, bude točivější než je udáno a ve vyšších rychlostech budou vznikat nežádané vibrace. Když je lyžař na svoji výšku hubený nebo má málo zkušeností, sáhne po lyžích z laminátu, popř. dřeva. Lyžař s váhou na svoji výšku nadprůměrnou, nebo ten, kdo do toho pořádně "dupe," bude volit lyže, které mají ve dřevěném jádře vložky z karbonu nebo titanalu.

picture